USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Sülün Osman’dan kripto para!

05-05-2021

Alın teri dökerek çalışanların aptal, kısa yoldan köşeyi dönenlerin kurnaz zannediliyor ülkemizde..Bizde kural şöyle: Götüreceksen iyi ğötür. Çok götürürsen hiçbir şey olmaz. Az götürürsen enselenirsin, içeri girersin, hesap sorulur. Olacaksan büyük hırsız ol.

 Türkiye'de en kazançlı sektör dolandırıcılık. Tarihin en eski mesleği ne diye sorsam, hepimizin vereceği cevap bellidir. Ama yanılıyorsunuz aslında.. Ondan çok önce çıktığı düşünülen bir şey daha var. Oda  'dolandırıcılık.' İnsan beyni yaratılışından beri hep kolaya çalıştı. Dünyada bunun pek çok örneği var. ABD' nin Sülün Osman'ı George Parker New York'un en ünlü mekanlarından olan Metropolitan Müzesi,Özgürlük Anıtı, Brooklyn köprüsünü bir kaç defa satmış. Charles Ponzi 1920'de kurduğu Saadet Zinciri ile milyon dolarları götürmüş, bu üstad 1949 da İtalya'da Mussolini ye finansal danışmanlık yapmış.

Ama bu konuda ülkemizde hiç geri kalmaz. Yakın tarihte kamuoyuna mal olan dolandırıcılık hikayesiyle Türk halkı 1940 ların sonunda Sülün Osman ile tanıştı. Galata  Köprüsünü, tramvayları, Kız Kulesini, Taksim Meydanını 'burası benim' diyerek satan Osman Ziya Sülün.

1980 lere gelindiğinde Banker Kastelli olarak anılan  Cevher Özden Halkta oluşturduğu güven duygusu ve  şöhret sayesinde 550 bin kişinin 2,5 milyar dolarını yuttu.

Türk halkı 1990 ların ortasında 'Saadet Zinciri' Titan olarak da adlandırılan ponzi sistemle tanıştı. Ponzi yüksek kar getiren bir üretim varmış gibi gösterilen ve sisteme yeni katılanlarla paralarının katlandığını iddia eden bir dolandırıcılık sistemi. Bu sistem 16 bin kişiyi o dönemin parası ile 4.4 trilyon lira dolandırdı.

Titan'ın yerine, acaba paramızı nereye yatırsak diye kafa yoran halkımıza Yeşil Sermaye icat edildi. Özellikle Almanya'da ıvır zıvır şirketler kurdular, camilerde tezgah açıp para topladılar. Dinibütün ünlülerimizle reklamlar yapıp, faiz haram diyen mütedeyyin saf gözü açık çıkarcı insanlarımız kar payları alabilmek için 2 milyar avro verdi. Sonuç mu paralar uçtu.

 Merak etmeyin daha yeni başladık, ama bu dolandırıcıların hepsini yazmaya kalksam çok uzayacak, sıkılacaksınız üzüleceksiniz. Ama yine de sizlere bazılarını hatırlatacağım.  Namı değer Jet Fadıl lakaplı Fadıl Akgündüz,  Çiftlik Bank beğendiğiniz ineğin üstünü tıklayıp, şahsi hesabıma para yatırın, ineğin etinden sütünden size kar payı ödeyeyim dedi. Sonuç malum..

Of of, yıllar gelip geçiyor ama biz aynı biz. Akıllanmak nedir bilmiyoruz. Bu günlere geliyoruz, internet üzerinden kripto para satan bir arkadaş, 400 bin kişiden milyonlarca dolar topladı, Arnavutluk'a kaçtı. Müşterilerine çekilişle lüks araba hediye ediyormuş, medyada örnek işadamı olarak tanıtılmış, televizyonlardaki ekonomi programlarına sponsor olmuş. Bu genç adama  İnsanlarımız para yağdırmışlar. Maalesef kripto (nakite alternatif bir değişim aracı olarak tasarlanmış bir dijital varlık, sanal bir unsur.) borsaları Türkiye'de herhangi bir kanuna veya herhangi bir otoriteye bağlı değil. Bu sanal paraları satan internet siteleri kapatıldığında herkesin parası sıfırlanıyor.     

 Türkiye'nin ekonomi tarihi, kendisini çok kurnaz zanneden halkımızın; kolay para kapma sevdasının, açgözlülüğün,

bilgisizliğinin bir özetidir. Bir koyup beş alma, avantadan kolayca mal mülk sahibi olma, çalışmadan alın teri dökmeden kısa yoldan köşeyi dönme merakının kaçınılmaz neticesidir. Bankaların hortumlanması ndan finansal krizlere kadar, hepsinin temelinde halkımızın bitmeyen ve ibret almayan tamahı vardır.     

Türkiye'nin yakın tarihi Sülün Osman'dan Bankerlere, Titan'dan Çiftlik Bank'a kadar kısa yoldan çok para kazanma vaadiyle bizleri tuzağa düşüren dolandırıcılarla dolu. 

Hiçbir olaydan ders almıyoruz. Sülün Osman dan Thodex'e hep aynı tuzak..  

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?