USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Rotamız Mudurnu ve Göynük

30-07-2021

İbn-i Haldun, ünlü Mukaddime adlı eserinde “Şehirlerin de ruhu vardır. Bir şehirde yaşayan insanlar zamanla yaşadığı şehrin ruhuyla karakteristik açıdan özdeşleşirler.” der. Bu hafta tam da bu ruha sahip olan Mudurnu ve Göynük ilçelerine çevirdik rotamızı.

MUDURNU

Bolu il merkezine 50 km. uzaklıkta olan Mudurnu, 173 adet yüksek mimari değere sahip yapı nedeniyle Kentsel Sit Alanı ilan edilmiştir. Ayrıca Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesi tarafından 5 Mart 2018 tarihinde Türkiye'nin 15. Cittaslow (Sakin Şehir)'i unvanını elde etmiştir.

Kahraman Tazeoğlu, Bambaşka isimli kitabında şöyle yazar: “Öyle uzaklaşıyoruz ki birbirimizden, öyle köreltiyor ki büyük şehirler insan yanımızı; binalar yükseldikçe insanlık alçalıyor sanki…” Mudurnu’da bu duyguyu asla yaşamazsınız. Bitinyalılar zamanından beri var olan, Hititlerden Perslere, Romalılardan Selçuklulara ve Osmanlılara kadar pek çok devletin egemenliğine giren Mudurnu’nun sokakları tarih kokar. Eski evler, eski halılar, eski perdeler kokar. Kenarları tırtıklı, sararmış bir fotoğrafa bakar gibi gezersiniz Mudurnu’yu… Kim bilir o evlerde ne hayatlar yaşandı diye düşünmeden edemezsiniz. Kaç beşik sallandı ninniler eşliğinde, kaç genç kız telli duvaklı çıktı o evlerden, kaç nesil birarada yaşadı…İşte İbn-i Haldun’un bahsettiği ruh bu olsa gerek.

Mudurnu’da görülecek pek çok yer var. Tarihi konaklar, Yıldırım Beyazıt’ın şehzadeliği döneminde 1382 yılında yaptırdığı Yıldırım Camii ve hamamı, Kanuni Camii, Şeyhül Ümran Türbesi, Demirciler Çarşısı ve elbette tarihi saat kulesi… Mudurnu’nun simgesi haline gelen saat kulesi 1890 yılında ahşap olarak yapılmış, kare prizma gövdeli, 12 metre yüksekliğinde bir yapıdır. Şeyhül Ümran Türbesinin bulunduğu Şehriman tepesi, panoramik Mudurnu manzarası ve harika günbatımı ile ilçenin en güzel ziyaret noktalarından bir tanesidir.

Mudurnu'da her yıl ekim ayının ikinci haftasında Ahilik Kültürü Haftası düzenleniyor. Mudurnu, Ahiliğin sahip olduğu gelenekleri yaşatma ve gelecek nesillere aktarma çabasını gösteren bir ilçedir. Cuma günleri sala verildikten hemen sonra esnaf duası yapılır. Esnaflar dükkanlarının önünde ayakta duaya katılırlar ve dua sonrası sembolik olarak lokum dağıtılır. Gezinizi cuma günü yaparsanız esnaf duasına katılmanızı mutlaka öneririm.

Mudurnu, termal tesisleri ile de ünlüdür. 5 km. mesafedeki Babas Kaplıcası ve Taşkesti beldesinde bulunan Sarot Termal tesisleri şifalı suları ve sundukları tatil imkanları ile gözde mekanlardır. Ayrıca restore edilerek otele dönüştürülmüş konaklarda kalarak otantik bir tatil deneyimi yaşarken, tarhana çorbası, kaşık sapı, keşli cevizli erişte, kabaklı gözleme, yaprak sarma ve ev baklavası gibi yöresel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.

Gezimizin sonunda rotamızı Mudurnu’ya 51 km uzaklıktaki tarihi Göynük ilçesine çeviriyoruz.

GÖYNÜK

Mudurnu’dan Göynük istikametine özel araçla giderseniz rotanıza Sülük Gölü’nü ve Sünnet Gölü’nü eklemeyi unutmayın. Her iki göl de, size gittiğinize değecek manzaralar sunacaktır.

Göynük ilçesine 11 km mesafedeki Çubuk Gölü de görülmesi gereken yerlerden… Göl etrafında önceki yıllarda çekimleri yapılan bir film için inşa edilen yel değirmenleri gezinize ayrı bir güzellik katar. Vakit ayırmanızı tavsiye ederim.

Ünlü mimar Doğan Hasol’a göre “Kötü binada iyi insan yetişmez.” ... Romalı mimar Vitruvius da 2000 yıl önce yazdığı Mimarlık Üzerine adlı eserinde “Bir binanın üç özelliği olmalı; Sağlamlık, kullanışlılık ve estetik” diye yazmıştır. Göynük’e girer girmez gözünüze çarpan tarihi evlere bakınca bu üç özelliği de taşıdıklarını hemen hissedersiniz. Geleneksel Osmanlı mimarisinde yapılmış olan Göynük Evleri, bugün halen mimari özelliklerini korumuş halde karşılar misafirlerini… Göynük’te kentsel sit alanı kapsamında 135 adet tescilli konut bulunmaktadır. 

Geleneksel değerleri aslına uygun olarak yaşatan, Anadolu Türk hayat tarzını devam ettiren ilçe, çok zengin bir tarihe ve kültüre sahiptir. Ömer Sekkin Türbesi, Gazi Süleyman Paşa Camii ve Hamamı kentin öenmli tarihi mekanlarındandır.

Fatih Sultan Mehmet’in hocalığını yapan ve İstanbul’un fethine büyük katkı veren Akşemseddin’in türbesi, Gazi Süleyman Paşa Camii’nin bahçesinde yer alır. Türbe, ilçenin en çok ilgi çeken mekanlarından biridir. Her yıl mayıs ayında geleneksel olarak düzenlenen Akşemseddin Anma Günü etkinliklerinde, Akşemseddin’i tanıtan çalışmaların yanında, konserler verilir, sema gösterisi düzenlenir, misafirlere pilav ikram edilir.

 

 2017 yılı başında "Citta-Slow (Sakin Şehir) olan Göynük ilçesinin sembol binalarından biri de Zafer Kulesi’dir. Sakarya Savaşı kazanılınca dönemin kaymakamı Hurşit Bey tarafından yaptırılan kule, Kurtuluş Savaşı’nın başarılarını simgeleyen anıtsal bir yapı olarak şehre hakim bir tepede bulunur. Göynük ziyaretinizde dar sokaklardan birkaç dakikalık bir yürüyüşle kuleye çıkıp muhteşem manzarayı izlemenizi, bol bol fotoğraf çekip, bir yorgunluk kahvesi içmenizi tavsiye ederim. Yol biraz yorucu ama ne demişler, “Manzaraya talipsen yokuşunda yorulmayı göze alacaksın.” O halde herkese iyi gezmeler

Bir sonraki yazımızda Safranbolu’da görüşmek üzere

 

 

 

 

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?