USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

ONLAR BAŞARDI, SIRA SİZDE...

14-06-2022
 "Başarıyı hedef alın, mükemmel olmayı değil. Yanlış yapma hakkınızdan vazgeçmeyin. Vazgeçerseniz; yeni şeyler öğrenme ve gelişme olanağını kaybedersiniz. Unutmayın!   Mükemmeliyetçiliğin arkasında korku yatar. İnsan olduğunuzu hatırlayarak, korkularınızla yüzleşin. Daha mutlu ve daha başarılı bir insan olursunuz. "  (David M. BURNS)

 Mustafa Kemal ATATÜRK:  Dağılmış, parçalanmış, işgal altında olan bir ulusa önderlik ederek, Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran ATATÜRK sadece Türk milletinin değil, tüm dünyanın saygı duyduğu, örnek aldığı, başarılı bir liderdir. Atatürk, başarı konusunda: "Ben bir işte nasıl başarılı olacağımı düşünmem. O işte başarıya neler engel olur diye düşünürüm. Engelleri ortadan kaldırınca iş kendi kendine yürür" demiştir.

 Fatih Sultan MEHMET:  İstanbul'u fetheden büyük hükümdar Fatih Sultan Mehmet'in daha sekiz yaşındayken resimlerinde hep İstanbul'un alınması vardı. 21 yaşında İstanbul'u fethederek çağ açıp, çağ kapayan Fatih başarılarını çocukluk çağında aldığı eğitim ve öğretime borçludur. İstanbul'u fethedeceğini rüyasında görmüştü. Ve rüyasını gerçekleştirdi.

 Vehbi KOÇ:  15 yaşında çalışma hayatına memur olarak başladı. Bir süre sonra memurluğun aslında kendi yapısına uygun olmadığını düşündü ve istifa etti. Daha sonra ticarete atılan Vehbi Koç'un kurduğu şirketlerde üretilen ürünlerden mutlaka birisi sizlerin evlerinizde de vardır. 
 Peyami SAFA:  İki yaşında babası vefat etti. Dokuz yaşında kemik hastalığına yakalandı. Bir sözlük bularak, kendi kendine Fransızca'yı öğrendi. İlk roman denemesini henüz on üç yaşındayken yaptı. On dokuz yaşındayken "Yirminci Asır" adlı bir dergi çıkardı. "Dokuzuncu Hariciye Koğuşu" adında herkesin zevkle okuyabileceği harika bir romanı edebiyatımıza kazandırdı. Tüm olumsuzluklara rağmen başarıyı yakaladı.

 Michael JORDAN:  Bir zamanlar antrenörü tarafından "Sen küçüksün, yapamazsın!" denilerek, okul basketbol takımına bile alınmayan Jordan'ın, annesinin "Önemli olan senin küçük olman değil, senin içinde ne kadar büyük bir takım olduğudur" sözüyle kendine olan güveni arttı ve ne istediğini bilerek azimle çalıştı . O, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük basketbol oyuncusu unvanını aldı.

 Benjamin DİSRAELİ:  İngiltere Parlamentosu'nda milletvekili olarak yaptığı ilk konuşması ıslıklarla ve protestolarla kesildi. Fakat, Disraeli yerine oturmadan önce şunları söyledi: "Konuşmamı bitiriyorum ama bir gün beni mutlaka dinleyeceksiniz." Disraeli daha sonra aynı meclise İngiltere Başbakanı olarak girdi.

  Albert EINSTEIN:  Yüksek öğrenimini güç şartlarda tamamlayan, mezun olduktan sonra iş bulmakta sorun yaşayan Einstein, üniversitede asistanlık bir yana orta okul öğretmenliği bile bulamaz. Bir arkadaşının yardımı ile iş bulan Einstein, bilimsel çalışmalarından hiç kopmaz ve ilerleyen yıllarda fizikte devrim niteliğinde çalışmalar yapar.

  Bill GATES:  Okumakta olduğunuz pek çok kitapta bile (haberi dahi olmasa da)  onun çok büyük katkısı var. Lise yıllarında başlayan bilgisayar merakı Bill Gates'i dünya bilgisayar sektörünün lideri yaptı. Bilgisayar merakı başladığında kendisinin bilgisayarı dahi yoktu. Bir arkadaşı ile birlikte 40 dolara bilgisayar kiralayarak çalışmalarını o bilgisayarda yapmaya başladılar.

  Gregor MENDEL:  Genetik Biliminin kurucusu olan Mendel, üniversiteye kabul edilmemişti. Daha sonraları Viyana Üniversitesi'ne kabul edildi. Ama mezun olamadan ayrılmak zorunda kaldı. Aynı üniversitenin profesörlerinden birisi onun için şunu söylemişti: "Mendel' de bir bilim adamı için gerekli olan berrak düşünebilme yeteneği yoktur." Ama bu söz bile Genetik Biliminin kurucusu olmasını engelleyemedi.

 Başarılı insanların hayatlarını okuduğumuzda aslında onların da koşullarının çok da iyi olmadığını görüyoruz. Ama onlar bu engellere ve olumsuzluklara rağmen başardılar. Zaten önemli olan da zor şartlar altında başarmak değil midir?     
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?