USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Liderlik Dili-İletişim

23-04-2021

Hedef kitleyle iletişim kurmayı ve aranızda bir bağ oluşturmayı gerçekten istiyorsanız, duymak istedikleri ve söylemek istedikleri şeyleri anlamak ve öncelikle bunların üzerinde durmak zorundasınız.Onlarla doğru bir tonda konuşmalısınız. bu ikisini de yapmadıkça söyleyeceğiniz hiç bir şey kafalarında yer etmez. siz harikulade bir konuşmacı olabilirsiniz  ama onlarla iletişim kurmuş olamazsınız.

 İkinci dünya savaşında ki Normandiya Çıkarmasında komutan Patton askerlerine söylediği ilk şey, hepsinin ölüme gitmediği, büyük bir savaşta ölenlerin sadece yüzde 2 olacağıydı. Bunun üzerine, kendisini dinleyenler arasında şu düşünce yayılmaya başladı. 'Yaşasın yüzde 98 hayatta kalacağım! bu sözler askere umut verdi ve moral kazandırdı .Bu kadarla da kalmayan general  Patton askerlere seslenirken, onlarla iletişim kurmanın, bir bağlantı sağlamanın yolu nda bu olduğunu bildiği için,bol bol küfürlü sözler etti. Onlarla esin kaynağı olmanın yolu,bir şekilde ölüm korkularını bastırmak.

İş yaşamında iletişim, özünde davranışları değiştirmekten ibarettir. İletişim, stratejiyi eyleme dönüştüren şeydir. Bu duygusal bağlantıyı kuramamışsanız, insanların duygu ve düşüncelerini değiştiremezsiniz. Bunu başaramayınca, eylemlerinde değiştiremezsiniz.
Çalışanlarla, müşterilerle ve iş için önem taşıyan herkesle bağlantı kurmalısınız. Bu bağlantı, yalnızca liderler hedef kitleleri üzerine iyice kafa yordukları zaman sağlanabilir. İkna etmenin  yolu harika bir konuşmacı olmaktan geçmez, insanları yanınıza alıp birlik atmosferi yaratmaktan geçer. Akıllı bir lider cevabını duymak istemediği soruyu asla sormaz, emretmeden yönetebiliyorsan lidersin demektir, Düşünceleriniz netse,içerikte net olur ve bu, net bir iletişimin olmazsa olmazıdır.

Ortalama insan dakikada 150 sözcükle konuşur. Buna karşılık 650 sözcük dinleyebilir der uzmanlar.Bir konuşmacının mesajı ne kadar uzun olursa olsun, söylediklerini anlamamız için ona kıyasla yarısından daha az bir zamana ihtiyaç duyarız. Geri kalan süreyi nasıl değerlendireceğimiz ise bize kalmıştır.İyi liderler bu süreyi akıllıca kullananlardır. İyi dinleyen liderler hem içeriği izler, hemde konuşmacının gözlerinin içine bakıp gözlerinin ardındaki manayı kavramaya çalışırlar, duyguyu yakalamaya çalışırlar...Öyleyse insanlara zamanınızı verin,  sabırla onları dinleyin,  gerekirse deşeleyin, anlamaya çalışın, diyalog kurun ve güven inşa edin.  ve de sonuç olarak insanların en iyi yanlarını ortaya çıkarın, akıllı bir lider-iyi bir patron (müdür, yönetici, iyi bir ebeveyn) olmanın yolu sağlıklı bir iletişimden geçer..

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?