USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Kazların verdiği ders!

19-01-2022

  "Bencil her yerde yalnızdır."   (George SAND)

      Güz mevsiminde, yaban kazlarının güneye doğru hep V şeklinde uçtuklarını belki görmüşsünüz ve bunun nedenini merak etmişsinizdir. Araştırmacıların söylediklerine göre, bu V şeklinde uçuşun sırrı şuymuş: Her bir kuş kanatlarını çırptığında hemen arkasından gelen kuşun uçmasına yardımcı olacak bir hava dalgası üretiyormuş. Böylece, her kuş önünde kanat çırpan arkadaşının sayesinde daha az yorularak daha fazla mesafe kat edebiliyormuş.

      Araştırmacılara göre V şeklinde uçan kuş sürüsü, her bir kuşun tek başına uçmasına kıyasla en az %70 daha fazla mesafe kat edebiliyorlarmış. İnsanlarda da böyle değil mi? Aynı hedefe doğru yürüyor ve birliktelik duygusuna sahip insanlar, omuz omuza verdiklerinde amaçlarına çok daha rahat ve çabuk ulaşabiliyorlar.

      Ama kazların öyküsü burada bitmiyor. Birkaç kaz V şeklindeki uçuş grubundan ayrıldığında, bu şeklin sağladığı rahatlıktan anında mahrum kalıyor ve yalnız başına uçmanın çok daha zor olduğunu hissederek hemen sürüye katılıyormuş.

      Eğer kazlar kadar aklımız varsa, bizimle aynı hedefe ulaşmaya çalışan insanlarla birlikte gayret göstermemiz gerekmez mi?

      Sürünün en önünde uçan reis kaz yorulduğunda kanatlarını tersine çırpar ve başka bir kaz onun yerini alırmış.

      Zor işlerde el ele verenlerin de tıpkı kazlar gibi nöbetleşe çalışmaları mantıklı değil mi?

      Arkadaki kazlar, zaman zaman öndekilere doğru ötüp hızlarını ayarlamaları uyarısında bulunurmuş.

      Ve nihayet bir kaz hasta düşüp ya da avcıların kurşunuyla yaralanıp gruptan ayrıldığında, başka iki kaz yardım ve koruma eli uzatmak için o kazla birlikte gelirmiş. Hasta kaz iyileşinceye ya da ölünceye kadar onun yanında kalır, ancak ondan sonra yollarına devam devam ederlermiş. Ya başka bir kaz grubuna katılırlar ya da kendi arkadaşlarına yetişirlermiş.


      Hedeflerimize ulaşmak her zaman tek başınıza kolay olmayabilir.  Başarı bazen ekip çalışması gerektirir. Bireysel çabalarınızla bir maçı kazanabilirsiniz. Ama hedefiniz şampiyonluksa mutlaka takım oyunu oynamanız gerekiyor.

      Özellikle kızdığımız, sevmediğimiz, başarısız bulduğumuz bazı insanlara zaman zaman "Kaz kafalı" dediğiniz oldu mu? Yaban kazlarının bu yardımlaşmasını ve dayanışmasını gördükten sonra, başarıya ulaşma yolunda bencilliğe ve sevgisizliğe düşen, yardımlaşma içerisine girmeyen bu kişilere "Kaz kafalı" tabiri bile çok fazla.... Sizce de öyle değil mi?

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?