USD 7,0000
EUR 9,0000
USD/EUR 1,20
ALTIN 400,00
BİST 1.000
Fatih ELİUZ
Fatih ELİUZ
12-06-2021

İŞ DÜNYASINDA KOÇLAR ve MENTORLAR!

İşler yolunda gitmediğinde hemen herkes birbirini suçlar. Ama hiç kimse 'acaba bu işlerin bu hale gelmesinde benim hiç mi suçum yok?' diye düşünmez. Çünkü eleştirmek çok daha kolaydır. Başarısızlıklarda mazeret bulmak çok kolaydır. Zor olan takım ruhunu aşılayarak, herkesin üzerine düşen görevi tam ve eksiz yapmasıdır.    

Unutmayın, şirketinizi diğerinden ayıran ona rekabet üstünlüğü kazandıran elemanlarınızdır. Sizi ayrıcalıklı kılacak çalışanlarınızın performansıdır. Onların vasıflarını geliştirmek için yapacağınız yatırım(kendinizi geliştirmek, bilginizi-görgünüzü arttırmak, entellektüel olmak) ortak hedeflere ulaşmada başarınızın güvencesi olacaktır.

Arkadaşlar tüm meslek hayatımda bu görüşü düstur edindim. 23 şubat tarihli ilk yazımda anlattığım 'BAŞARILI İNSAN' olabilmek için, iş arkadaşlarımın performansını yükseltmek işimin en önemli parcası olmuştur. Başarılı geçen iş hayatımda hep daha iyiyi hedefledim, yeni iş yapma biçimlerini denedim, araştırmacı oldum, hep daha nasıl iyi olunuru düşündüm, bu çalışma tarzımın içinde tüm astlarımı ve yetkililerimi 'Alt Üst Etme'(disruptive) çalışma grubu içinde proje üretmeleri için teşvikkar oldum. İş arkadaşlarıma ve müşterilerim olan kişi ve kurumlara Koçluk ve Mentorluk yaptım, isteyenlere yardımcı oldum, tüm hayatım boyunca edindiğim çok sayıda örnek olay ve öneri ile sorunlara yanıtlar sunan; eylem planları, uygun yaklaşım davranışları, doğru atmosfer zamanı içinde performans değerlendirmelerinde bulundum. Müdahalede bulunmayı gerektiren durumları tespit ederek isteyenlere yardımcı oldum, 'koçluk' yaptım. Bugün yazımda sizlere iş dünyasındaki  Koçların  ve Mentorların  neler yaptıklarını nasıl çalıştıklarını kısaca anlatacağım, takdir siz okuyucuların..

Koçluk nedir?...Koçluk yönetici ve çalışanların performans problemlerini çözmek ve çalışanların becerilerini geliştirmek amacıyla başvurdukları interaktif bir süreçtir. Bu süreçte koç ile çalışan arasında işbirliği esastır, koç teknik yardımda bulunur, kişisel destek verir, çalışan da bireysel çaba gösterir. Etkin bir iş programı ile şirkette işler kolaylaşır, elemanın kariyeri artar. Koçlar performans problemini çözer,çalışanın başarısını geliştirir, verimi artırır, yükselmeye açık astlar yetişir, iş tutma konusunda gelişme sağlar.

Mentorluk nedir?...Mentor, akıl danışılabilecek bilge ve güvenilir bir kişi olarak tanımlanır. Bir mentor, yalnız başına daha yavaş ya da daha az öğrenebilen, hatta belki de hiç öğrenemeyen kişilere bir şeyler öğrenmesine yardım eden uzmanlardır. Bilgece  ve güvenilir öğütler veren kişilerdir. Öyleyse mentorluk yapmak yararlı bir deneyime, beceriye ya da uzmanlığa sahip olan kişinin bir başkasının kişisel ve mesleki gelişmesine tavsiye vererek bilgilendirecek ve yol göstererek katkıda bulunur.

İş hayatımda gördüğüm iyi yönetilen ve başarılı şirketlerde, insan kaynaklarının gelişimine özel dikkat edildiğini gördüm. Bu şirketler gelişmeyi, performans değerlendirmesini, kurumsal eğitimi, insan faktöründen en iyi biçimde yararlanmayı günlük patron-çalışan(yönetici-müdür/müdür-çalışan) etkileşimleriyle becerilerinin pekiştiği bilginin genişlediği kurum hafızalarının oluştuğu, hatta kurum markalaşmasının başladığını da gördüm. İş insanlarının en büyük hayali nedir sizce?  İş yapmak, para kazanmak, büyümek, varlık sahibi olmakla birlikte kendisinden sonra gelecek nesillere şirketlerini bırakmaktır. Buna muktedir olabilmek için, iyi bir koç veya iyi bir mentor olmaktan geçer.

 İş hayatınızda kazanmak için en önemli kurallardan birisi de sadece size söylenenlerle yetinmemek, daha fazlası için çaba göstermektir...

Aynı işi yapan ve benzer sonuçlar üretenler arasında en başarılının aslında kim olduğu göreceli bir kavramdır. Bu nedenle ortada bir sonuç varsa, bu sonucu veren kişinin algılamasına  bağlıdır. Birçok kişi aynı işi yaptığı halde, kendisini daha iyi ifade ettiği için birçok rakibini saf dışı bırakır. Şeytanın ayrıntılarda saklı olduğu gibi başarı da bu şekilde ortaya çıkar.

Hangi işi yapıyorsanız yapın ama onu en iyi şekilde yapın...  

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
TAKIMOPuanAV.
1Beşiktaş4084+45
2Galatasaray4084+44
3Fenerbahçe4082+31
4Trabzonspor4071+13
5Sivasspor4065+11
6Hatayspor4061+9
7Alanyaspor4060+13
8Fatih Karagümrük4060+12
9Gaziantep FK4058+8
10Göztepe40510
11Konyaspor4050+1
12Başakşehir FK4048-12
13Çaykur Rizespor4048-16
14Kasımpaşa4046-10
15Yeni Malatyaspor4045-4
16Antalyaspor4044-14
17Kayserispor4041-17
18BB Erzurumspor4040-24
19MKE Ankaragücü4038-19
20Gençlerbirliği4038-32
21Denizlispor4028-39
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET VAKTİ TÜMÜ
Sosyal medyaya mı internet medyasına mı güveniyorsunuz?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
ARŞİV ARAMA