USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

HAYATINIZA YÖN VERECEK GÖRÜŞLER...

HAYATINIZA YÖN VERECEK GÖRÜŞLER...
26-02-2021

Ünlü bir düşünür; "Hayat bir öyküye benzer, önemli olan uzun olması değil, iyi olmasıdır" demiştir. Hayatın ve öykülerin ne kadar çok ortak yanları var. İkisinde de roller var. Herkes verilen rolü oynamaya çalışıyor. Bu rolün uzun ya da kısa olması önemli değil. Size verilen rolü beğenmediyseniz isyan etmeyin, değiştirin.

Eflatun'a sormuşlar: "İnsanoğlunun sizi en çok şaşırtan iki davranışı nedir?"

Eflatun sıralamış: "Çocukluktan sıkılırlar ve büyümek için acele ederler. Ne var ki çocukluklarını özlerler. Para kazanmak için sağlıklarını yitirirler. Ama sağlıklarını geri almak için de para öderler. Yarınlarından endişe ederken bugünü unuturlar. Sonuçta ne bugünü ne de yarını yaşarlar. Ancak hiç yaşamamış gibi ölürler.

Hayat her zaman gülümsemez, cömert davranmaz. Aynı fırsatları belki bir daha sunmaz. Tersine bazen zalim bile olabilir. Ama önemli olan geçmiş ve gelecek arasında sıkışarak, hayatın yanımızdan akıp gitmesini seyretmeye izin vermemektir.

Yazılarımın içinde de hayata dair birçok rol bulacaksınız. Başarıya, sevgiye, dostluğa giden kısacası hayatın içinden roller.

Hayatınızı öykü tadında yaşamanız dileklerimle...

 

"DÜŞÜNMEK KOLAYDIR, YAŞAMAK ZORDUR. DÜNYADA EN GÜÇ OLAN ŞEY İSE, DÜŞÜNÜLENİ YAPMAKTIR" GOETHE…

 

İşverenlerin, işe alınacak işçileri elemek için çeşitli zeka testlerinden geçirdiklerini biliriz. İşte böyle bir kurumda çalışanlar düşünmüş ve bir soru hazırlamışlar.

Soruyu en güzel cevaplayanın cevabı aşağıda, ancak sizin yerinizde olsam cevabı öğrenmeden önce kendimi denerdim.

Soru şöyle:

Akşam, yağmurlu bir havada arabanızla seyahat ediyorsunuz. Siz yağmurda ıslanmamanın tadını çıkarırken, otobüs durağında bekleyen üç kişi görüyorsunuz. Fakat arabanız iki kişilik küçük bir araba.

Bu kişilerden biri, can çekişmekte olan ve acilen hastaneye yetiştirilmesi gereken yaşlı bir teyze; diğeri hayatınızı kurtaran arkadaşınız; diğeriyse hayatınızın kadını. Seçim sizin. 'Yaşlı teyzeyi götürmem en uygundur' diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak hayatınızı kurtaran arkadaşınıza borcunuzu bu şekilde mi ödeyeceksiniz? Öte yandan hayatınızın kadınını bir daha bulamayabilirsiniz.

Yaklaşık 400 kişi arasından seçilen işçinin cevabı gerçekten güzel. Oldukça zeki olduğunu siz de kabul edeceksiniz. Cevabı: "Arabanın anahtarlarını hayatımı kurtaran arkadaşıma verir ve yaşlı teyzeyi hastaneye yetiştirmesini rica ederim. Ve ben, hayatımın kadınıyla otobüs beklerdim."

"Unutmayın; sizin istediğiniz şeyleri başkaları da istiyor olabilir. Bu durumda sizin yapmanız gereken; diğer insanlardan farklı düşünebilmektir. Başarı için bu şarttır.

Özellikle iş görüşmelerinizde kendinizi çok iyi ifade edebilmeli ve o işi isteyen diğer insanlar yerine neden işverenin sizi seçmesi gerektiğini düşünmesini sağlamalısınız."

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?