USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

FİNANSAL OKUR-YAZARLIK

FİNANSAL OKUR-YAZARLIK
02-03-2021

"Bazı yıkılışlar, daha parlak kalkışların teşvikçisidir." (Shakespeare) 

En genel haliyle 'finansal kavramlar ve risklerin bilgi ve anlayışına sahip olmak, bu bilgi ve anlayışı değişik finansal bağlamda etkili kararlar almak , bireylerin ve toplumun finansal iyi olma halini geliştirmek ve ekonomik hayata katılımını sağlamak için kullanma becerisi , motivasyonu ve güveni' olarak tanımlanmaktadır.

 

Finansal okuryazarlık dijital çağın gerektirdiği bilgi alanlarından biri olarak değerlendirilmektedir. Hızlı dönüşümlerin , yeniliklerin ve büyük veri  akışının yaşandığı günümüzde insanlar daha karmaşık finansal ürünler ,hizmetler ve sistemlerle karşı karşıya kalmaktadır. Bu nedenle kişiler ve firmalar finansal risk ve fırsatların farkında olmaları bütçelerini doğru yapabilmeleri ve finansal problemlere karşı öngörü geliştirmeleri kolaylaşır. Bireylerin, toplumun ve şirketlerin refah düzeyini  etkileyecek olan bu yeterliliğin sağlanması gereklidir . bu değişiklik sağlandığında aileler ve firmalar olumlu yönde etkilenir.  Finansal okuryazarlık dünyada paranın nasıl kullanıldığı anlayabilme yeteneği ya da kişinin finansı anlayabilme becerisi olarak da tanımlanabilir.

 

Finansal bilgi becerilerinin ölçümünde bazı kriterler vardır.  Yaşanılan ekonomik konjonktüre göre değişim gösterir fakat ülkemizde her zaman geçerliliği koruyan değişmez kurallar anlatmaya çalışacağım.    

-Para ve İşlemler, ( günlük harcama, ödemeler, banka hesapları,)

-Mali durumu planlama, (günlük, haftalık aylık bütçe)

-Geliri, Varlığı ve borçları kısa ve uzun vadede planlama ve yönetme , 

-Finansal kayıp ve risklerin farkında olma, 

-Kredi kullanma ve faiz oranlarını kavrayabilme, 

-Çalışılacak banka ile detaylı görüşme, imzalanacak belgelerin iyi bir şekilde değerlendirilmesi,

-Aylık gelirinize göre kredinin vadesinin ayarlanması,

-Giderleriniz minimize edilmesi, 

-Şahsi KKB puanınızın ve Findeks raporunun takibi ve yorumlanması, 

-Banka dışı borçlarınızın etkin takibi, vadesinde ödenmesi veya vade uzatılması, 

gibi önem arz eden konularda daha da duyarlı olma durumudur. Kısaca gelirinizi, harcamalarınızı, servetinizi ve borçlarınızı iyi takip etmek gereklidir.

 Pek çok kişi ve şirket bu alandaki eksikliği yüzünden finansal problemlerle karşı karşıya kalmaktadır. Ülkemizde bir çok  firma yetersiz bilgi ve önemsemezliklerinden sıkıntılara düşmekte hatta finansal kuruluşlardan yardım alamamaktan  dolayı büyük riskler taşımaktadır. Sonuç olarak önerim iş hayatınızda bu konulara vakit ayırmak veya bir uzmandan destek almak gereklidir.   

      

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?