USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

ÇANKIRILI İŞÇİ AVUSTRALYA'DA YILIN İŞADAMI SEÇİLDİ...

20-10-2022

 "Zaman, içinde fırsatın bulunduğu şey, fırsat da içinde çok fazla zamanın bulunmadığı şeydir."    (Hipokrates)

      Çankırılı işadamı Mehmet KARAMEMİŞ, Endüstri Meslek Lisesi Ağaç İşleri bölümü mezunu. Yani marangoz. 28 yaşında Ankara'da taksi şoförlüğü yaparken aynı günde üç tane trafik cezası yiyor. Yıllarca kendisini Avustralya'ya çağıran kız kardeşi o gece telefon açınca "Tamam" diyor. "Bugün kazandığım bütün para trafik cezalarına gitti. Başvuru yap, geleceğim."

      Hikayenin bundan sonrası aslında çorap söküğü gibi; Avustralya 15 gün içinde Karamemiş'i, karısını ve üç çocuğunu göçmen olarak kabul ediyor. Karamemiş cebinde 150 dolarla büyük bir maceraya doğru yola koyuluyor.

      Ford fabrikasında kaynak işçisi olarak işe başlıyor. Bu işten kazandığı para yeterli gelmeyince iş çıkışı 17.00-20.30 saatleri arasında 15 katlı başka bir işyerinde tuvalet temizliği de yapmaya başlar. İki yıl bu şekilde çalıştıktan sonra ev sahibi olur. Bu işlerin yanı sıra evinin garajında asıl mesleği olan marangozluğu yapmaya başlar. Garajda mutfak imal etmeye başlar.  Bu esnada bankadan kredi çeker. Çektiği kredi ile işlerini büyütür. İki bin metrekare bir işyeri kurarak üretimini devamlı artırır.

      Karamemiş şimdi dört fabrika sahibi bir işadamı. Avustralya'da bir ödül var. Ülke dışında doğmuş, başarılı olmuş kişilere veriliyor. Bu ödülü kazanan ilk Türk vatandaşı da Çankırılı Mehmet Ali KARAMEMİŞ'tir.

      Bu olayda olduğu gibi her kriz beraberinde fırsatını da getirir. Zor olan o fırsatı bulup çıkarmaktır. Bir kapı kapandığında çoğu insan tüm dikkatini kapanan kapıya yöneltir. Kapanan kapının çıkardığı ses diğer sesleri algılamanızı engeller. Pek az insan açılan ya da açılacak olan yeni kapılarla ilgilenir. Başarılı insanlar her zaman kapanan kapının yanında açık olana ya da açılacak olan yeni kapılara yönelirler.

      Hayatta bir ya da birçok kapı yüzünüze kapanmış olabilir. Sınavı kazanamamış, iş başvurunuz kabul edilmemiş ya da işinizde iflas etmiş olabilirsiniz. Bu durumda diğer kapıları da görmeye çalışın...!

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?