USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

19 Mayıs Doğum Tarihim!...

19-05-2021

Rauf Orbay. Kemal, 'Samsun'a gitme'. Aldığım bilgiye göre bineceğin vapuru Karadeniz'de batıracaklar.
Mustafa Kemal Atatürk. 'Her ne olursa olsun gideceğim.'
 Mustafa Kemal Bandırma vapuru ile Samsun'a çıktığı gün İtilaf Devletleri'nin işgaline karşı Türk Kurtuluş Savaşı'nın başladığı gün kabul edilir. Anadolu'da Yeni Türk Devleti'nin fiilen temellerinin atıldığı gündür ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinin  başlangıcıdır.  Atatürk bu günü bayram ilan etmiş, onu da Türk gençliğine armağan etmiştir.
 
Düşman süngüsü altında milli birlik olamaz. Ancak özgür vatan topraklarında vatansever özverili arkadaşlar el ele vererek memleketin bağımsızlığı ve milletin özgürlüğü için çalışabilirler. Bende zaten onun için gidiyorum... dedi 38 yaşındaki komutan, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu.  
  
Mustafa Kemal Selanik'te, Atatürk Samsun'da doğdu. Doğum gününde 19 mayıs olarak ilan etti. 
Yüziki  yıl önce bugün milli bağımsızlık temelleri atıldı. Mondros Mütarekesine ve yabancı işgaline karşı yürütülmüş Türkiye Cumhuriyeti nin kurulması  ve Lozan Antlaşması  ile sonuçlanan hareketin adıdır. Milli Mücadele...  İnanmak başarmaktır.
Her nesilden Türk gençleri inandılar ve başardılar. Cumhuriyetimizin 10 yılında mucizevi kalkınma hamlesine bu her yaştaki genç insanlarla imzasını attı, ülkemizi demir ağlarla ördü. Mustafa Kemalin zihin dünyasında kalın çizgilerle iz bırakan kitapların başında Beyaz Zambaklar Ülkesinden geliyordu. 1800 lerde perişan durumda olan 'bataklıklar ülkesi' Finlandiya' nın bir avuç yurtseven aydın tarafından nasıl 'Beyaz Zambaklar Ülkesine' dönüştürüldüğünü anlatıyordu. Ekonomik, siyasal, kültürel devrim örneğiydi. Bilime ve ulus devlete dayalı topyekün kalkınma modeliydi. Türk devrimi ile birebir örtüşüyordu.  Bu kitabı Mustafa Kemal askeri okul müfredatına ekletti. O yıllarda bu kitap Türk gençliğine öncü oldu. 1940 da kurulan Köy enstitüleri sayesinde nice başarılı Türk gençleri yetişti ve ülkemize kalıcı eserler verdi. 
Mustafa Kemal'in  atmış olduğu bu temeller sayesinde ve göstermiş olduğu bu yolda kararlı bir şekilde yürümeye devam ediyoruz. Bugün ve daima...  
Ne Mutlu Türküm diyene... 
Sevgili okurlarım bugünün benim için ayrı bir güzelliği var. Bu güzel ve özel günde eşim ile hayatımı bir daha ayrılmamak üzere birleştirdiğimin yıl dönümü. Eşimle hep birlikte yaşlanmak, hayatın güzelliklerini  paylaşmak ve hep ileriye bakmak için çıktığım bu yolda birlikte omuz omuza yanyana olmak tek dileğim.. İnşallah yıllar içinde DOSTUM dedirtebilirim. 'Bazen iki kelime yetiyor seni seven kalbi kırmaya, sonra roman yazsan ne fayda' demiş şair Halil Sezai ..Hiç kimsenin bizim kalbimizin kırılmasına müsaade etmeyelim canım.. Seni seviyorum
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?